Download PDF file
Revised version. Last Updated September 12, 2014
4th part of the 2014 Ordinary Session (29 September-3 October 2014)
Origin: Drawn up by the Bureau of the Assembly on 2 September 2014.Updated, under the authority of the Secretary General of the Assembly, to reflect modifications to be proposed to the Bureau of the Assembly before the opening of the part-session (modifications are indicated in grey).2014 – Fourth part-session
List of committees
Bur: Bureau of the Assembly
Per: Standing Committee
Pol: Committee on Political Affairs and Democracy
Jur: Committee on Legal Affairs and Human Rights
Soc: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development
Mig: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
Cult: Committee on Culture, Science, Education and Media
Ega: Committee on Equality and Non-Discrimination
Mon: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
Pro: Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs
List of political groups
SOC: Socialist Group
EPP/CD: Group of the European People’s Party
EDG: European Democrat Group
ALDE: Alliance of Liberals and Democrats for Europe
UEL: Group of the Unified European Left
NR: Representatives not belonging to a political group
Bureau of the Assembly
Monday: 08:00 – 09:30
Friday: 08:30 – 10:00
Committees
Monday: 14:00 – 15:00
Tuesday: 08:30 – 10:00
Tuesday: 14:00 – 15:30
Wednesday: 14:00 – 15:30
Thursday: 08:30 – 10:00
Thursday: 14:00 – 15:30
Political groups
Monday: 09:30 – 11:30
Monday: 17:00 – 19:00
Wednesday: 08:30 – 10:00
Sitting No. 28 (11:30 – 13:00)
1. Opening of the part-session
1.1. Statement by the President
1.2. Examination of credentials
1.3. Changes in the membership of committees
1.4. Request(s) for current affairs debate or debate under urgent procedure
1.4.1. Current affairs débate: “The crisis in Ukraine”
1.5. Adoption of the agenda
2. Debate
2.1. Progress report of the Bureau and the Standing Committee
Presentation by:
Mr Tiny KOX, Netherlands, UEL ; Rapporteur, AS/Bur (Doc. )
2.2. Observation of the presidential election in Turkey (10 August 2014)
Presentation by:
Ms Meritxell MATEU PI, Andorra, ALDE ; Rapporteur, AS/Bur (Doc. )
List of speakers
3. Prize Award Ceremony
3.1. Vaclav Havel Human Rights Prize
(1)
See
programme published separately (AS/Inf (2014) …).
Sitting No. 29 (15:00 – 17:00)
4. Debate
4.1. Progress report of the Bureau and the Standing Committee (continued)
4.2. Observation of the presidential election in Turkey (10 August 2014) (continued)
List of speakers
[possibly] Vote ()
5. Address
5.1. Communication from the Committee of Ministers to the Parliamentary Assembly
6. Debate
6.1. Free debate
List of speakers
Sitting No. 30 (10:00 – 13:00)
7.Debate
7.1.Counteraction to manifestations of neo-Nazism
Presentation by:
Ms Marietta de POURBAIX-LUNDIN, Sweden, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Pol (Doc. 13593)
Ms Olga KAZAKOVA, Russian Federation, NR ; Rapporteur for opinion, AS/Ega (Doc. )
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Monday 29 September, 16:00)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13593)
Sitting No. 31 (15:30 – 20:00)
8.Debate
8.1.Women’s rights and prospects for Euro-Mediterranean co-operation
Presentation by:
Ms Fatiha SAÏDI, Belgium, SOC ; Rapporteur, AS/Ega (Doc. 13596)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Monday 29 September, 16:00)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13596)
9.Joint debate
9.1.Good governance and enhanced quality in education
Presentation by:
Mr Paolo CORSINI, Italy, SOC ; Rapporteur, AS/Cult (Doc. 13585)
9.2.Raising the status of vocational education and training
Presentation by:
Mr Piotr WACH, Poland, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Cult (Doc. 13590)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Monday 29 September, 16:00)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13585)
Vote on a draft resolution (Doc. 13590)
Sitting No. 32 (10:00 – 13:00)
10.Debate
10.1.The activities of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) in 2013-2014
Statement by:
Mr Angel GURRÍA, Secretary General of the OECD
List of speakers
11.Debate
11.1.The functioning of democratic institutions in Georgia
Presentation by:
Mr Michael Aastrup JENSEN, Denmark, ALDE ; Co-Rapporteur, AS/Mon (Doc. 13588)
Mr Boriss CILEVIČS, Latvia, SOC ; Co-Rapporteur, AS/Mon (Doc. 13588)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Tuesday 30 September, 10:30)
Vote on a draft resolution (Doc. 13588)
12.Debate
12.1.Free debate
Sitting No. 33 (15:30 – 20:00)
13.Current affairs debate: Subject to a decision by the Assembly.
13.1.The crisis in Ukraine
List of speakers
14.Debate
14.1. The progress of the Assembly’s monitoring procedure (October 2013 – September 2014)
Presentation by:
Mr Stefan SCHENNACH, Austria, SOC ; Rapporteur, AS/Mon (Doc. 13595)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Tuesday 30 September, 16:00)
Vote on a draft resolution (Doc. 13595)
15.Debate
15.1.The functioning of democratic institutions in Georgia
Sitting No. 34 (10:00 – 13:00)
16. Debate under urgent procedureSubject to a decision by the Assembly.
17. Address
17.1. Communication from the Committee of Ministers to the Parliamentary Assembly
Presentation by:
Mr Elmar MAMMADYAROV, Minister for Foreign Affairs of Azerbaijan, Chairperson of the Committee of Ministers
Written questions (deadline for tabling: Monday 22 September, 11:30)
18. Current affairs debate
18.1. The crisis in Ukraine
Sitting No. 35 (15:30 – 20:00)
19. Debate
19.1. The activities of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in 2013-2014
Presentation by:
Mrs Cheryl GILLAN, United Kingdom, EDG ; Rapporteur, AS/Pol (Doc. 13594)
Statement by:
Sir Suma CHAKRABARTI, President of the EBRD
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Wednesday 1 October, 16:00)
Vote on a draft resolution (Doc. 13594)
20. Debate
20.1. The honouring of obligations and commitments by Albania
Presentation by:
Mr Grigore PETRENCO, Republic of Moldova, UEL ; Co-Rapporteur, AS/Mon (Doc. 13586)
Mr Jonathan EVANS, United Kingdom, EDG ; Co-Rapporteur, AS/Mon (Doc. 13586)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Wednesday 1 October, 16:00)
Vote on a draft resolution (Doc. 13586)
Sitting No. 36 (10:00 – 13:00)
21. Debate
21.1. The alternatives to immigration detention of children
Presentation by:
Ms Tinatin BOKUCHAVA, Georgia, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Mig (Doc. 13597)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Thursday 2 October, 10:30)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13597)
22. Debate
22.1. Towards optimum breast cancer services across Europe
Presentation by:
Ms Stella KYRIAKIDES, Cyprus, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Soc (Doc. 13572)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Thursday 2 October, 10:30)
Vote on a draft resolution (Doc. 13572)
23. Closure of the part-session
EPP-CD Working papers: 2014-Fourth part-session
The alternatives to immigration detention of children. Tinatin Bokuchava, Georgia, Rapporteur, AS/Migz
Towards optimum breast cancer services across Europe. Stella Kyriakides, Cyprus, Rapporteur, AS/Soc
Counteraction to manifestations of neo-Nazism. Marietta de Pourbaix-Lundin, Sweden, Rapporteur, AS/Pol
Raising the status of vocational education and training. Piotr Wach, Poland, Rapporteur, AS/Cult