Download PDF file
Revised version. Last Updated March 31, 2014
2nd part of the 2014 Ordinary Session (7-11 April 2014)
Origin: Drawn up by the Bureau of the Assembly on 6 March 2014.Updated, under the authority of the Secretary General of the Assembly, to reflect modifications to be proposed to the Bureau of the Assembly before the opening of the part-session (modifications are indicated in grey).2014 – Second part-session
List of committees
Bur: Bureau of the Assembly
Per: Standing Committee
Pol: Committee on Political Affairs and Democracy
Jur: Committee on Legal Affairs and Human Rights
Soc: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development
Mig: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
Cult: Committee on Culture, Science, Education and Media
Ega: Committee on Equality and Non-Discrimination
Mon: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
Pro: Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs
List of political groups
SOC: Socialist Group
EPP/CD: Group of the European People’s Party
EDG: European Democrat Group
ALDE: Alliance of Liberals and Democrats for Europe
UEL: Group of the Unified European Left
NR: Representatives not belonging to a political group
Bureau of the Assembly
Monday: 08:00 – 09:30
Friday: 08:30 – 10:00
Committees
Monday: 14:00 – 15:00
Tuesday: 08:30 – 10:00
Tuesday: 14:00 – 15:30
Wednesday: 14:00 – 15:30
Thursday: 08:30 – 10:00
Thursday: 14:00 – 15:30
Political groups
Monday: 09:30 – 11:30
Monday: 17:00 – 19:00
Wednesday: 08:30 – 10:00
Sitting No. 1 (11:30 – 13:00)
1. Opening of the part-session
1.1. Statement by the President
1.2. Examination of credentials
1.2.1. Reconsideration on substantive grounds of the previously ratified credentials of the Russian delegation (Doc. 13457, Doc. 13459 corr.) The Assembly will decide on Monday 7 April when the debate on credentials will take place during the part-session.
1.2.2. Consideration of new credentials
List of new members:
1.3. Election of Vice-Presidents of the Assembly
1.4. Changes in the membership of committees
1.5. Request(s) for current affairs debate or debate under urgent procedure
1.5.3. Urgent procedure debate: “Recent developments in Ukraine: threats to the functioning of democratic institutions”
1.6. Adoption of the agenda
1.7. Approval of the minutes of proceedings of the Standing Committee (Paris, 7 March 2014)
2. Debate
Presentation by: Ms Nataša VUČKOVIĆ, Serbia, SOC ; Rapporteur, AS/Bur (Doc. )
List of speakers
Sitting No. 11 (15:00 – 17:00)
3. Address
3.1. Communication from the Committee of Ministers to the Parliamentary Assembly
Presentation by:
Mr Sebastian KURZ, Minister for Foreign Affairs of Austria, Chairperson of the Committee of Ministers
4. Debate
4.1. Free debate
List of speakers
Sitting No. 12 (10:00 – 13:00)
5. Election
5.1. Judge to the European Court of Human Rights
List of candidates in respect of:
Serbia, Slovak Republic
6. Debate
6.1. Prostitution, trafficking and modern slavery in Europe
Presentation by:
Mr José MENDES BOTA, Portugal, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Ega (Doc. 13446)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Monday 7 April, 16:00)
Vote on a draft resolution (Doc. 13446)
7. Address
7.1. Mr Arsenii YATSENIUK, Prime Minister of Ukraine [tbc]
Sitting No. 13 (15:30 – 20:00)
8. Address
8.1. Annual activity report 2013 by the Council of Europe Commissioner for Human Rights (CommDH(2014)5)
Statement by:
Mr Nils MUIŽNIEKS, Council of Europe Commissioner for Human Rights
9. Debate
9.1. Request for Partner for Democracy status with the Parliamentary Assembly submitted by the Parliament of the Kyrgyz Republic
Presentation by:
Mr Andreas GROSS, Switzerland, SOC ; Rapporteur, AS/Pol (Doc. 13461)
Mr Pedro AGRAMUNT, Spain, EPP/CD ; Rapporteur for opinion, AS/Jur (Doc. )
Ms Bernadette BOURZAI, France, SOC ; Rapporteur for opinion, AS/Ega (Doc. )
Statement by:
Mr Asylbek JEENBEKOV, Speaker of the Parliament of the Kyrgyz Republic
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Monday 7 April, 16:00)
Vote on a draft resolution (Doc. 13461)
10. Debate
10.1. The situation and rights of traditional national minorities in Europe
Presentation by:
Mr Ferenc KALMÁR, Hungary, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Ega (Doc. 13445)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Monday 7 April, 16:00)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13445)
Sitting No. 14 (10:00 – 13:00)
11. Joint debate
11.1. Improving user protection and security in cyberspace
Presentation by:
Mr Axel E. FISCHER, Germany, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Cult (Doc. 13451)
Mr Arcadio DÍAZ TEJERA, Spain, SOC ; Rapporteur for opinion, AS/Jur (Doc. )
11.2. The right to Internet access
Presentation by:
Ms Jaana PELKONEN, Finland, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Cult (Doc. 13434)
Mr Jordi XUCLÀ, Spain, ALDE ; Rapporteur for opinion, AS/Jur (Doc. 13465)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Tuesday 8 April, 10:30)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13451)
Vote on a draft resolution (Doc. 13434)
12. Address
12.1. Mr Heinz FISCHER, President of Austria
Sitting No. 15 (15:30 – 20:00)
13. Debate
13.1. Access to nationality and the effective implementation of the European Convention on Nationality
Presentation by:
Mr Boriss CILEVIČS, Latvia, SOC ; Rapporteur, AS/Jur (Doc. 13392)
Mr Rafael HUSEYNOV, Azerbaijan, ALDE ; Rapporteur for opinion, AS/Mig (Doc. 13438)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Tuesday 8 April, 16:00)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13392)
14. Debate
14.1. Urgent need to deal with new failures to co-operate with the European Court of Human Rights
Presentation by:
Mr Kimmo SASI, Finland, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Jur (Doc. 13435)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Tuesday 8 April, 16:00)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13435)
Sitting No. 16 (10:00 – 13:00)
15. Debate under urgent procedure or current affairs debateSubject to a decision by the Assembly.
16. Address
16.1. Address by an invited personality [tbc]
Sitting No. 17 (16:30 – 20:00)
17. Debate
17.1. The protection of minors against excesses of sects
Presentation by:
Mr Rudy SALLES, France, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Jur (Doc. 13441)
Mr André BUGNON, Switzerland, ALDE ; Rapporteur for opinion, AS/Soc (Doc. )
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Wednesday 9 April, 16:00)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13441)
18. Debate
18.1. Decent work for all
Presentation by:
Mr Roel DESEYN, Belgium, EPP/CD ; Rapporteur, AS/Soc (Doc. 13456)
Mr Christopher CHOPE, United Kingdom, EDG ; Rapporteur for opinion, AS/Jur (Doc. )
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Wednesday 9 April, 16:00)
Vote on a draft resolution (Doc. 13456)
Sitting No. 18 (10:00 – 13:00)
19. Debate
19.1. Refugees and the right to work
Presentation by:
Mr Christopher CHOPE, United Kingdom, EDG ; Rapporteur, AS/Mig (Doc. 13462)
19.2. Resettlement of refugees: promoting greater solidarity
Presentation by:
Mr Eric VORUZ, Switzerland, SOC ; Rapporteur, AS/Mig (Doc. 13460)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Thursday 10 April, 10:30)
Vote on a draft resolution (Doc. 13462)
20. Debate
20.1. Ending child poverty in Europe
Presentation by:
Ms Sevinj FATALIYEVA, Azerbaijan, EDG ; Rapporteur, AS/Soc (Doc. 13458)
List of speakers
Amendments (deadline for tabling: Thursday 10 April, 10:30)
Votes on a draft resolution and a draft recommendation (Doc. 13458)
21. Closure of the part-session
EPP-CD Working papers: 2014-Second part-session
Request for Partner for Democracy status with the Parliamentary Assembly submitted by the Parliament of the Kyrgyz Republic
Decent work for all
 
Improving user protection and security in cyberspace
 
The situation and rights of traditional national minorities in Europe
 
Prostitution, trafficking and modern slavery in Europe
 
The right to Internet access
 
The protection of minors against excesses of sects